A nagy fuzárium hiszti és a felvilágosult ember legendája

Mióta világ a világ érdemes feltenni a kérdést, kinek érdeke? Minden összeesküvés elmélet mögött ez a kérdés áll. Nem szeretnék egy újabbat felállítani.
Előbb az ÁNTSZ 250 élelmiszer mintát levizsgált és egyben sem talált fuzáriumot, aztán végre egy önbejelentéssel találtak végre fertőzött gabonát. Sokakban ekkor már az is felmerült, hogy nem csak azt szolgálja-e, az akció, hogy az ellenőrzés hatékonyságát bebizonyítsák. Az persze feketén fehéren bebizonyosodott, hogy nincs olyan élelmiszer a piacon, ami veszélyeztetne bennünket. Eztán a kérdés tényleg jogos. Kinek volt érdeke a hiszti? Megszokhattuk már, hogy szülők és internetet böngésző háziasszonyok szeretnek az egészséggel kapcsolatos pletykákra rárepülni, ezért ha valakiknek érdeke úgy kívánja, ezt kihasználhatja. Azt is láttuk már, hogyan zúzták porig a világhírű magyar libamájtermelést egy jól irányzott állatvédő marketing akcióval.
Talán kevesen tudják, hogy ma hazánkban a gabonatermesztés az egyik legjobb üzlet. Azok a cégek, akik nagy területen gazdálkodnak, a drága euró és jó termés miatt, halálra keresték magukat. A legtöbbjük visszafizette hiteleit és a magyar agrárkereskedelem 2 milliárd eurós többletéből is kivették részüket. Idén a korai szárazság miatt kisebb termés ígérkezett, ami további áremelést jelezett.
Tényleg, kinek az érdeke?
A nagykereskedőknek tehát érdeke az árak leverése, de a külföldi versenytársak, sőt az ottani vevők is profitálnak belőle. A recept egyszerű és a gyógyszeriparból ismert. Amikor beragadt készleteket akarnak értékesíteni, például egy védőoltásból, kis energia befektetéssel nagy pánikot lehet elérni és az állam kénytelen leoltani a lakosságot. Láttunk már ilyet. Ez olyan irracionális költségeket jelent egy országnak, amit semmilyen kockázatelemzési módszerrel nem lehetne igazolni. Olyan betegségekből, amelyekből oltással és oltás nélkül is van évente 2-3 megbetegedés, egy kis média hisztivel ki lehet használni arra, hogy olyan milliókat leoltsanak, akiknek nulla esélyük lenne a megbetegedésre. A fuzárium kapcsán mondta is a feleségem, hogy ezek után a német biotermékek forgalma biztosan felszökik az égbe.
Szóval van elég csoport, akiknek érdeke a legendák gyártása. A többit már elvégzik helyettük a szülők és a bennünk élő ősember. Egy orvos, még a rádióban is nyilatkozott, hogy egy 5 éves gyereknek a müzlitől kinőtt a melle. Érdekes. Nem véletlen, hogy az ÁNTSZ-hez már nem így jelentették az esetet. Ha egy javasasszony mondja, kinevetjük, de ha orvos, akkor nagyobb a baj. A plasztikai sebész kollégák helyében én tiltakoznék, mert senki nem fog hozzájuk járni, inkább müzlit esznek helyette.
Szakmai feszültségek
Árnyalja a képet még egy kis szakmai feszültség is. Az élelmiszer egészségügy az ÁNTSZ-től, ahol normálisan van, Gyurcsány alatt átkerült az állategészségügyhöz, vagyis az egészségügytől az agráriumhoz. Egy biztos, azóta is megy a szakmai adok kapok. Az egész fuzárium hiszti, most blama az állatosoknak, mert rávilágít az ellenőrzési rendszer hiányosságaira. Ráadásul az ÁNTSZ-t jelölték ki, hogy ellenőrizze őket.
A felvilágosult ember legendája
Semmit nem változtunk hiedelemvilágunkban az ősember vagy a középkor óta, akkor simán elhitték, hogy a szomszéd boszorkány, most meg, hogy a müzli helyettesíti a mellnagyobbítást.  Azt szeretnénk hinni a 21. század elején, már mindent tudunk a világról, és racionális lények vagyunk, de ez közel sincs így. Igaz, van atomenergiánk, de vizet melegítünk vele, gőzt fejlesztünk, és mint egy kezdetleges gőzgép, meghajtunk vele egy áramfejlesztőt. Hát nem muris. Az orvostudomány még nevetségesebb. A mai napig a betegségek okának gyógyításához nem jutottunk sokkal közelebb. A kezelések főként a tünetek visszaszorítására koncentrálnak.  Arról nem is beszélve, hogy olyan alapvető dolgokat nem tudunk magunkról, hogy miért van a nyirokrendszer, de még azt sem, hogy mire jó az iköböl, pedig az csak valami hallóüreg a fejben. Az, hogy felvilágosultak vagyunk csak az egyik legenda a sok közül, amit bevettünk.
Mivel a legtöbb ember azt sem tudja mit tudunk és mit nem, ezért az ő fejükben a tudományos ismeretek is csak legendák. Beszélgettünk már a kvantumechanikáról? Nem hiszem, hogy nagy különbség lenne egy 12. századi pokolról folytatott beszélgetés és e között. A középkori faluba érkező csodavíz árusnak nem volt nagyobb sikere, mint a Pí-víznek, a Norbi Update-nek vagy a Litkei vitaminoknak. Bármit elhiszünk és a női magazinok és site-ok számának növekedését figyelve ez csak romlik.
Ezért voltak és lesznek legendák, számuk nem a mi felvilágosultságunktól függ, hanem csak attól, hogy mennyit akarnak velünk megetetni.

11 Comments

  1. Csak pár észrevétel. Először is a magyar mikotoxin ellenőrző rendszer az élelmiszer- takarmányipari területen jól működik, nagy botrányok, egészségkockázat nem várható a területen.
    Azértbagatelizálni a mikotoxin kockázatot talán nem kellene. A Fusarium és Aspergillus gombatörzsek termelik a hat legveszélyesebb toxint, ezek az aflatoxin, T2-toxin, DON, ochratoxin, fumonizin és a zealarenon. Az aflatoxin az egyik legpotensebb karcinogén biovegyület, hepatitisz B és C fertőzötteknél indiában százezerszám okoz májrákot évente.A T2-toxin felfedezése is halottak százaihoz köthető egy II.vháború miatti késői, penészes gabona aratás folyományaként egy orosz (ukrán?) faluban. A toxinok főzéssel nem bonthatók el. Még annyit, hogy a 17.században kezdődő európai népességrobbanás egy lehetséges magyarázata a burgonya étkezési célú térhódítása, abban ugyanis nem voltak karcinogén, citotoxikus és immunrendszert gyengítő mikotoxinok-szemben a gabonafélékkel…
    A mostani botrányban ha jól vettem ki, a zealarenon érintett. Annak supán ösztrogén rendszert zavaró hatása van, tiszta szennyezésnél tényleg kevés a kockázat, de sajnos a szennyezések legtöbbször multikomponensesek és a fránya toxinok sokszor erősítik egymás hatását. Plusz probléma az elhúzódó évekig fennálló terhelés, legyen az akár határérték alatti is.
    Külön érdekesség a bioélelmiszerek említése. Ez ebben az esetben emelt mikotoxin kockázatot jelent! A vegyszeres rovar és gombairtás elmaradása törvényszerűen vezet nagyobb kontamináltsághoz- a rovarrágásokon keresztül a toxintermelő gombák gyorsan megfertőzik a gabonaféléket.
    Nem véletlen, hogy a GMO kukorica forgalmazója azzal érvel terméke mellett, hogy az tizedannyi toxint tartalmaz mint a rovartoxint nem termelő normál kukorica hibridek.
    P.s. Az ózdi Hétes postod aflatoxikusra sikerült liberális, pc, kisebbség és jogvédő májak vonatkozásában.

  2. @Tasunka-vitko (tasunka.blog.hu): Én is elég tudomány szkeptikus vagyok, de azért azt el kell ismerni, hogy a tudomány bármennyire is hiedelem nekünk, akik művelik néhány valóságos hasznot is el tudnak vele érni. Pl. a gyök alatt minusz egy fogalmát csak úgy kitalálta egy matematikus, mondván, tegyük fel, hogy van. Ezzel később megoldotattak néhány elektornikai problémát. Ami egészen vicces, de valós eredménye van.

  3. @Tasunka-vitko (tasunka.blog.hu): Bocs, de a kérdésedet egy kicsit jobban ki kéne fejtened, mert nem értem teljesen.

  4. Szervusztok!

    Köszönöm ezt a posztot, sokat agyaltam már hasonlókon, csak nem ilyen szinten. A többi poszthoz is gratulálok, bár még csak most kezdem átfutni őket, nehéz idetalálni hozzád.

    Kicsit nem idevalónak tűnhet, de azért…

    Mi a véleményetek arról a vallásról, amelynek dogmái között szerepel, hogy ha sok nullát összeadunk, eredményül megkapjuk a végtelent?
    És arról az országról, ahol ez az államvallás (iskolában beleneveleik a gyermekekbe, aki nem hisz, az megvetés tárgya és nem kaphat rendes munkát, stb.)?

  5. @Magyarország21: pont ma reggel kaptam el valamelyik reggeli tv-műsorban dr. Zacher Gábor nyilatkozatát, amiből kiderült, hogy egy 1997-es (!!) esettanulmányt hoztak le mai hírként. Szeretem az újságírókat…….

  6. @K.Jani: Illendően kezelném, biztos beteg lett, de nem a müzlitől. Ezt a legilletékesebbektől tudom és hidd el nem viccelnék, ha nem lenne miért.

  7. A gabona fusarium és az ellene való védekezés a mezőgazdasággal foglalkozók számára annyira alap mint autószerelőnek az évenkénti olajcsere.

    Az emberi tudás annyira szerteágazó lett, hogy egy ember csak egy kis részét tudja birtokolni.

  8. én több oldalon is olvastam, hogy egy 5 éves kislánynak komoly betegségei lettek VALÓSZíNŰLEG a fertőzött gabonapehelytől. ezt a részét illene óvatosabban (illendőbben) kezelni.
    viszont az igaz hogy túl sok a homály és a kérdés az ügy körül. úgy játszanak velünk, mint macska az egérrel.

  9. Ráadásul, nem is fuzárium az a bizonyos "fertőzés", hanem csak a gomba egyik hatóanyaga, ami hő hatására elbomlik.

    De ha nyersen enném meg a durum búzából készült izét, akkor annyit kellene megennem, mint a saját testsúlyom kétszerese, hogy hasmenésem legyen tőle (bár, inkább akkor már belém ragadna).

    Parasztvakítás – nesze neked: ess kétségbe, rettegj.
    A madárinfluenza után a disznó influenza, most meg a fuzarium, ossarium, pessarium, almarium, influensarium.

    Mert félni jó, félni kellemes.

Comments are closed.